Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Szukam miejsca w Twoim sercu, w Twoim domu

 Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie”.

 ~ Paulo Coelho

 

 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie 
w Płońsku poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niespokrewnionej, zawodowej (wielodzietnej, specjalistycznej oraz o charakterze pogotowia rodzinnego) dla dzieci
z terenu naszego powiatu.

 

           Wszystkich zdecydowanych na przyjęcie dzieci do siebie, a także tych którzy chcą taką ewentualność rozważyć lub temat rodzicielstwa zastępczego ich zainteresował, zapraszamy do siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku mieszczącego się przy:
ul. ks. Jerzego Popiełuszki 14,
tel./fax 23 662 75 49

 

 

 POSZUKUJEMY RODZIN ZASTĘPCZYCH
           Miłości rodzicielskiej nie da się z niczym innym porównać, to miłość bezgraniczna, miłość od której w dużej mierze uzależnione jest nasze prawidłowe funkcjonowanie zarówno w dzieciństwie jak i w dorosłym życiu. Kto doświadczył takiej miłości może uważać się za osobę szczęśliwą. Niestety, aż trudno w to uwierzyć, że jest w naszym społeczeństwie tak wiele dzieci, które nie doznały takiej miłości, prawdziwego, szczęśliwego i bezpiecznego domu. Dzieci porzuconych, zaniedbywanych i krzywdzonych przez własnych rodziców jest coraz więcej. Trafiają one na ogół do placówek opiekuńczo-wychowawczych. Ale nawet przy najlepszej organizacji pracy wychowawczej, żadna placówka opiekuńczo-wychowawcza nie jest w stanie zapewnić wychowankom pełnego rozwoju emocjonalnego, zaspokoić ich potrzeby psychiczne.
          W ostatnich latach zaszły bardzo duże zmiany w całym systemie pomocy społecznej, zarówno na poziomie gminy, jak i powiatu. Rozbudowano między innymi system pomocy dziecku pozbawionemu opieki rodziców. Jednym z głównych założeń tego systemu jest rozwój rodzinnej opieki zastępczej. Obecnie chyba nikt już nie ma wątpliwości, że jednym z najlepszych rozwiązań dla dzieci opuszczonych przez rodziców jest organizowanie im opieki w rodzinach zastępczych, czy rodzinnych domach dziecka.
          Aktualne założenia reformy opieki nad rodziną i dzieckiem dążą do tworzenia opieki zbliżonej do rodziny naturalnej przy jednoczesnym odchodzeniu od zinstytucjonalizowanych form pomocy.
          To my dorośli możemy pomóc dzieciom, które nie mogą wychowywać się w swoich własnych domach poprzez uczestnictwo w tworzeniu rodzinnych form opieki zastępczej. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że jest to wielkie wyzwanie, ponieważ każdy, kto ma choć jedno własne dziecko wie z jakimi problemami trzeba się codziennie mierzyć. Rodzice zastępczy przyjmując do siebie dziecko mają tych problemów znacznie więcej. Muszą oni brać pod uwagę wszystkie aspekty dotyczące wcześniejszych negatywnych przeżyć, na jakie było narażone dziecko przez własnych rodziców biologicznych. Takie dziecko potrzebuje więcej wyrozumiałości, cierpliwości, a przede wszystkim „ogromnej” miłości, która jest niezbędna do ponownego zaufania dorosłym. Musimy dać mu czas na oswojenie się z nową rzeczywistością. Kiedy odzyskamy jego zaufanie, kiedy dziecko poczuje się bezpieczne i kochane, jego uśmiech wynagrodzi nam wszelki trud związany z jego wychowaniem.

         

          Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku apeluje do wszystkich ludzi mających wrażliwe serca, którzy chcieliby je otworzyć dla dzieci pobawionych opieki rodziców o rozważenie możliwości podjęcia się roli opiekuna w formie rodziny zastępczej.

ZAŁĄCZNIKI:

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny