Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zaproszenie na spotkanie zorganizowane w ramach „Grupy Wsparcia” dla rodzin zastępczych funkcjonujących na terenie powiatu płońskiego

Utworzono dnia 31.03.2022

Drodzy Rodzice Zastępczy!

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku - Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej serdecznie zaprasza na spotkanie zorganizowane w ramach „Grupy Wsparcia dla rodzin zastępczych funkcjonujących na terenie powiatu płońskiego, które odbędzie się w dniu 28 kwietnia 2022 r. (czwartek) o godz. 15:00, w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku, ul. Ks. J. Popiełuszki 14.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani udziałem w spotkaniu, bądź macie jakiekolwiek pytania, prosimy o kontakt telefoniczny pod nrumerem telefonu 23 662 75 49 do dnia 21 kwietnia 2022 r. lub z koordynatorami rodzinnej pieczy zastępczej.

RAZEM JEST LEPIEJ...

 

Spotkania grup wsparcia będą odbywać się cyklicznie. Ich celem będzie wzajemne wspieranie się rodzin zastępczych m.in. poprzez kontakt z innymi rodzinami, poszerzanie wiedzy i doskonalenie umiejętności wychowawczych, pomoc opiekunom zastępczym w ich problemach związanych z opieką nad dziećmi oraz zintegrowanie środowiska rodzin zastępczych. Uczestnicy w trakcie spotkań w przyjaznej atmosferze będą mogli podyskutować i wymienić się swoimi doświadczeniami oraz uzyskają informacje i wsparcie w nurtujących je problemach związanych z funkcjonowaniem rodziny.

 

Grupa wsparcia ma charakter otwarty – uczestnicy, rodzice zastępczy mogą brać udział w spotkaniach zgodnie ze swoją wewnętrzną gotowością w danym momencie.

 

Ideą grupy wsparcia jest:

idea samopomocy – grupowej wzajemnej pomocy, korzystania z siły i wsparcia grupy jako poza formalnego rodzaju pomocy. Uczestnicy sami stanowią dla siebie źródło wsparcia (emocjonalnego i informacyjnego,) zasobów, inspiracji i motywacji do działania;

korzystny wpływ grupy wsparcia, który opiera się na zaangażowaniu uczestniczących w niej osób, na ich gotowości do wprowadzania zmian w swoim życiu i rodzinie.

W skład grupy wsparcia mogą wchodzić osoby znajdujące się w różnych momentach tworzenia rodziny zastępczej, rodziny z różnymi doświadczeniami- stąd możliwość uzyskiwania i dawania wsparcia w konkretnych sprawach (dzielenie się doświadczeniami, przeżywanymi emocjami, sposobami radzenia sobie z trudnościami).

Formy działania uczestników grupy wsparcia:

dzielenie się osobistymi doświadczeniami,

dyskusja,

wspólne poszukiwanie rozwiązań w konkretnych problemach,

udzielanie sobie informacji zwrotnych,

elementy psychoedukacji.

Przewidywane korzyści z uczestnictwa w grupie wsparcia:

uzyskiwanie i dawanie wsparcia w pełnieniu funkcji rodziny zastępczej,

doskonalenie umiejętności wychowawczych,

doskonalenie umiejętności radzenia sobie z emocjami,

doskonalenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresu,

inicjowanie i wzmacnianie pozytywnych zmian w systemie rodzinnym,

wzrost świadomości przeżywanych emocji, swoich przekonań, pragnień, potrzeb, wartości, celów, a także rozpoznanie własnych zasobów i rozumienie ograniczeń,

umiejętność przeznaczania czasu dla siebie jako rodzica zastępczego,

zapobieganie wypaleniu.

 

Informacje dotyczące kolejnych terminów spotkań grupy wsparcia będą zamieszczane na bieżąco na stronie PCPR w Płońsku oraz Facebooku.

Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa i zapraszamy

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny